Stejně jako většina zvířat jsou kuřata nejšťastnější, když mají spoustu prostoru k procházení a zkoumání a zároveň mají vnitřní prostor, který je chrání před přírodními živly. Predátoři mohou být pro jakéhokoliv obyvatele azylu problémem, avšak kuřata a další druhy ptáků jsou obzvláště zranitelní, takže je důležité mít na paměti jejich ochranu a bezpečí při navrhování vnitřních i venkovních prostor.

Image

Vnitřní obytné prostory pro kuřata

Stodola, kůlna nebo garáž mohou vytvořit vhodný vnitřní obytný prostor pro kuřata, pokud jsou dodržovány určité zásady. Ať už stavíte něco od základů, nebo měníte již existující stavbu na obytný prostor pro slepice, budete muset podniknout určité kroky, abyste zajistili, že prostor bude pro vaše obyvatele vhodný. Při určování toho, kolik prostoru kuřata potřebují, je třeba zvážit mnoho faktorů; neexistuje žádná konkrétní výměra, kterou bychom vám mohli doporučit. Ne všem obyvatelům budou vyhovovat obecná doporučení nabízená na internetu nebo dokonce ta, která nabízejí zavedené azyly se zachráněnými zvířaty, takže budete muset být připraveni zvětšit jejich životní prostor, pokud to budou potřebovat. 
Několik útulků nabízí pokyny pro minimální potřebný prostor uvnitř kurníku či jiné ubykaceale mějte na paměti, že se jedná o opravdové minimum a nemusí odrážet velikost prostoru, který se snaží svým obyvatelům poskytnout.

 

Chicken Run Rescue jejich Doporučení k obecním předpisům s ohledem na kuřata držená v zajetí uvádí: "Pro interiér jsou požadovány minimálně 0,37 m2 podlahové plochy na jednoho ptáka. Je ale třeba zohlednit temperament a sociální strukturu a pro nemocné, zraněné nebo ptáky s nižší stavbou těla by měly být k dispozici přepážky" 

 

Farm Sanctuary – jejich zdroje z konference Farm Animal Care 2018 uvádějí: „Slepice, které žijí v přeplněném prostředí, stejně jako v průmyslovém chovu, mají větší sklon k boji a rychlému šíření nemocí.  Kuřata potřebují k životu minimálně 0,46 m2 životního prostoru pro jednoho ptáka, ale samozřejmě čím více, tím lépe.“ Jejich zdroj pro péči o kuřata velkých plemen (plemena domestikovaných zvířat, která byla lidmi speciálně upravena tak, aby se co nejvíce a co nejrychleji zvětšila na úkor jejich zdraví) doporučuje minimálně 0,74-0,93 m2 na kuře.

 

United Poultry Concerns V Providing a Good Home For Chickens se uvádí: „Účelem kurníku je poskytnout úkryt před přímým sněhem, ledem, deštěm, přímým větrem a predátory. Měl by být prostorný (alespoň 0,74-0,93 m2 na ptáka), dobře izolovaný a dobře větraný. Použijte tyto hodnoty jako výchozí bod, ale uvědomte si, že existuje mnoho faktorů, které je třeba vzít v úvahu při určování množství prostoru potřebného k tomu, aby se vaši obyvatelé cítili pohodlně a spokojeně. Při vytváření prostoru nebo určování kapacity prostoru je třeba vzít v úvahu věk, plemeno, pohlaví, zdravotní problémy, úroveň aktivity, dynamiku hejna, klima a typ venkovního prostoru.

 

Ochrana proti predátorům

Slepice jsou velmi snadnou a častou kořistí predátorů, zejména přes noc. Z tohoto důvodu musí být před soumrakem uzavřena ve svém vnitřním prostoru a neměla by být znovu vypuštěna, dokud ráno nevyjde slunce. Je proto velmi důležité slepicím poskytnout ubytování, které je ochrání před vniknutím predátora a zajistit jim tak bezpečí během spánku. Jedním z pravidel je vyhnout se jakýmkoliv otvorům o velikosti 2,5 cm a více. Lasice se například dokáží protlačit prostorami o velikosti  zmíněných 2,5 cm a zabít celé hejno slepic. Mývalové se sice nevejdou celým svým tělem do malých prostor, ale mohou menšími otvory protáhnout tlapky, slepici chytit a zabít. To znamená, že nemůžete mít mezery kolem dveří nebo pod nimi a všechny otvory ve střeše, jako je větrací otvor ve štítu nebo v podhledu, musí být zakryté.  Doporučujeme všechny díry a skulinky o velikosti 2,5 cm více zakrýt pozinkovaným pletivem s velikostí ok 0,6-1,3 cm, což by to mělo zabránit predátorům ve vstupu do výběhu. Je známo, že mývalové dokáží otevřít jednoduché západky, takže pokud se ve vaší oblasti vyskytují mývalové nebo podobní predátoři, měli byste využít další způsoby zabezpečení, jako jsou gumové popruhy, dvojitá karabina nebo nainstalovat 3-stupňový uzamykací systém. Otevřená okna by měla být také pokryta pozinkovaným pletivem; běžná okenní síť nezabrání vniknutí predátorů.
Image
Dřevěné konstrukce mohou být v průběhu času narušeny deformací, hnilobou nebo prokousáním jinými zvířaty. Kromě pravidelné kontroly narušení a opotřebení důrazně doporučujeme, aby všechny dřevěné konstrukce byly opatřeny dalšími ochrannými vrstvami. Dřevěnou podlahu lze vyztužit plechem a stěny lze zpevnit  pozinkovaným pletivem.
Kromě typických predátorů, kteří se vám mohou vybavit jako jestřábi nebo lišky, musíte chránit kuřata ve vaší péči také před potkany. Potkani mohou slepice zabít nebo způsobit zranění tím, že je okusují, když spí. Potkani budou pravděpodobně jedním z největších rizik pro obyvatele vašeho kurníku, proto se ujištěte, že jste učinili nezbytná opatření, abyste je nepřilákali, jako je například uchovávání krmiva v těsně uzavřených kovových nádobách a uklízení rozsypaného jídla. 

 

Pokud je konstrukce zateplena, musí to být provedeno způsobem, který zabrání hlodavcům v přístupu do izolace, protože hlodavci si v zateplených stěnách rádi udělají útulný domov. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je sendvičové vrstvení izolace s vrstvou 0,6-1,3 cm pozinkovaného pletiva na obou stranách, aby ji hlodavci neokousali. To znamená, že zateplená stěna se bude skládat z následujících vrstev - překližky (nebo jakéhokoli materiálu, který chcete použít jako viditelnou vnitřní stěnu),  pozinkované pletivo, izolace, další vrstva pozinkovaného pletiva a pak vnější stěna. Pokud se rozhodnete nepoužít tuto nebo podobnou metodu, budete muset dávat pozor na trhliny ve stěně, které umožní hlodavcům dostat se k izolaci. Nikdy neumisťujte obnaženou izolaci jednoduše ke stěně nebo střeše.

Podlaha

Při výběru typu podlahy, která je pro vaše obyvatele nejlepší, mějte na paměti, že slepice a kohouti velkých plemen a ptáci s pohybovými problémy budou potřebovat větší trakci než zdravá kuřata menších plemen. Více informací o potřebách péče o kuřata velkých plemen najdete zde.

V obytných prostorách pro slepice se běžně používají betonové, dřevěné a hliněné podlahy. Beton poskytuje dobrou ochranu před predátory bez potřeby dalších vrstev ochrany; musí však být mírně strukturovaný, aby poskytoval odpovídající trakci. Beton poskytuje dobrou ochranu před predátory bez nutnosti dalších ochranných vrstev; musí však být mírně strukturovaný, aby poskytoval dostatečnou trakci. Příliš drsný beton může způsobit poškození polštářků nohou, hladký beton je zase příliš kluzký. Betonová podlaha, dokonce i se silnou vrstvou podestýlky, může být příliš tvrdá pro klouby ptáků, zejména slepic a kohoutů velkých plemen, ale přidání gumových rohoží do stáje může pomoci zajistit dodatečné tlumení. Myslete na to, že rohože musí poskytovat dobrou trakci, i když jsou mokré. Je také důležité mít na paměti, že stájové rohože mohou být těžkopádné na přesun a mohou ztěžovat úklid obytných prostor. Dřevěná podlaha, která se dodává s mnoha prefabrikovanými přístřešky, neposkytuje dobrou trakci, zejména když je mokrá, takže pro kuřata velkých plemen budete pravděpodobně muset přidat rohože do boxu. Dřevěné podlahy se zase budou kroutit a hnít, což časem vede k větší údržbě. Zemitá podlaha, i když je nejpříjemnější na chodidla a klouby,  nechrání před predátory, zejména těmi, kteří hrabou, a proto musí být použita v kombinaci s dalšími metodami ochrany. Řešením může být silná vrstva zeminy položena na betonovou podlahu nebo přes pozinkované pletivo. Také může být kombinována s betonovou rýhou, která by měla zabránit vniknutí hrabacích predátorů do konstrukce. Je ale třeba počítat s tím, že se zemitá podlaha obtížně čistí a dezinfikuje a hlína se musí doplňovat, protože eroduje.

 

Bez ohledu na typ podlahy potřebují kuřata také dostatek suché podestýlky. Běžně se používá sláma a dřevěné hobliny. Použití slámy s sebou nese zvýšené riziko aspergilózy, proto nemusí být vhodné v závislosti na dalších faktorech prostředí a celkovém zdravotním stavu vašich obyvatel. Pokud se rozhodnete pro dřevěné hobliny, hledejte typy "s nízkým obsahem prachu" nebo "bez prachu". Populární jsou hobliny z osiky a borovice, a přestože jsme hovořili s mnoha azylovými farmami, které borovicové hobliny používají bez problémů, mějte na paměti, že existují protichůdné výzkumy ohledně toho, zda je použití borovicové hobliny u ptáků zcela bezpečné. Cedrové hobliny by se nikdy neměly používat, protože mohou způsobit vážné dýchací problémy.

Image

Tvorba míst k hřadování a hnízdění

Slepice se instinktivně chtějí ke spánku přemístit ze země na hřad, protože to dělají jejich divoké sestřenice, aby se chránili před predátory. Hřadování je pro ně přirozené, je tedy důležité, abyste jim nabídli dostatek možností, kam se k odpočinku odebrat. Mnoha slepicím postačí bidýlko z obchodu nebo řádně upevněná pevná větev. Ujistěte se, že všechna nabízená bidýlka jsou pevná a jsou vyrobena z materiálů, které nezpůsobí poranění běháků. Poskytněte svým azylantům dostatek místa na hřadování, aby se tam každý mohl bezpečně vejít a své klidné místo tam našli i ti, kteří se chtějí některým členům hejna vyhnout. Mějte na paměti, že ne všechny slepice dokážou vyletět na vysoké bidýlko. Vícepatrové hřady fungují dobře pro větší hejna a umožňují kuřatům přeskakovat z nižších hřadů do vyšších. Dobře využívají také vertikální prostor, takže zabírají méně podlahové plochy.

Odstupňovaná bidýlka skvěle využívají vertikální prostor. Foto: Triangle Chicken Advocates
Odstupňovaná bidýlka skvěle využívají vertikální prostor. Foto: Triangle Chicken Advocates
Image
Junior, Monkey, Barbie, Sebastian Bach-Bach a Hei-Hei dávají přednost společnému hřadování na pevné větvi ve svém obytném prostoru. Foto kredit: Lewis Oliver Farm Sanctuary
Slepice a kohouti velkých plemen nebo jedinci, kteří mají problémy s pohyblivostí, možná nebudou moci používat tyčová bidla, ale stále budou potřebovat způsob, jak spát nad zemí. Jednoduchým řešením je poskytnout malé balíky slámy jako hřady. Lepší je používat slámu balenou provázkem než drátem, protože drát může potenciálně způsobit zranění. I v tomto případě se ujištěte, že všem poskytnete dostatek prostoru, aby mohli pohodlně strávit noc nahoře na balíku. Nejdůležitější věcí, kterou si musíte zapamatovat, je, že vše, co poskytnete, musí být pevné a mezi balíky nebo mezi jednotlivými balíky a stěnou by neměly být žádné mezery, kde by se pták mohl zachytit nohou. Pro snadné čištění zakryjte vršky balíků volnou podestýlkou.

 

Aktivní nosnice potřebují hnízdiště – útulná zákoutí, kde se budou cítit bezpečně při snášení a sezení na vejci. Hnízdní budky můžete sehnat přes internet. Chcete dostatek hnízdních budek, aby slepice nemusely bojovat o prostor, ale obecně je dobrým výchozím bodem jedna hnízdní plocha na každé 2–4 slepice. Zajistěte, aby místa hnízdění byla bez jakýchkoliv nebezpečí, která by mohla způsobit zranění, a že je nelze převrátit. Udržujte hnízdní budky naplněné dostatečným množstvím čerstvé podestýlky – slepice tak budou v pohodlí a zabrání se rozbití vajec.

 

Dbejte na dostatek hnízdních budek, aby se slepice nemusely prát o místo. Obecně se dá říct, že jedna hnízdní plocha pro 2-4 slepice je dobrým výchozím bodem. Slepice v hnízdech nesmí být ohroženy žádným nebezpečím, které by mohlo způsobit zranění a budky se nesmějí dát převrhnout. Udržujte hnízdní boxy naplněné dostatečným množstvím čerstvé podestýlky - slepice tak budou mít pohodlí a zabráníte tím rozbití vajec.

 

Slepice velkých plemen nemusí být schopny bezpečně používat budky určené pro jiná plemena kuřat. Snadný způsob, jak jim poskytnout hnízdiště je uspořádat tři balíky slámy, aby se vytvořil kout na úrovni země. Umístěte dva balíky ke stěně tak, aby mezi nimi byla mezera asi 60 cm. Poté položte zbývající balík nahoru tak, aby vytvořil střechu nad otvorem a překrýval se s oběma balíky. Ujistěte se, že je překrytí dostatečné, aby byl balík bezpečný. Vytvořte dostatek těchto prostor, aby mezi sebou o ně slepice nebojovaly. Hnízdo naplňte velkým množstvím čerstvé podestýlky a také vršky přikryjte vrstvou podestýlky. 
Image
Struktury ze slaměných balíků mohou vytvořit skvělé místa pro hnízdění a hřadování!

Letní období

I když mají různí jedinci různé prahové hodnoty pro to, jak velké horko snesou, je důležité si uvědomit, že slepice jsou náchylnější k problémům spojeným s horkem při teplotách nad 27°C a že kuřata/slepice/kohouti velkých plemen bývají citlivější na extrémní teploty více než ostatní. Vnitřní prostory potřebují dostatečné větrání, aby se předešlo zdravotním problémům, a také je třeba udržovat v nich příjemnou teplotu. Průmyslové cirkulační ventilátory a vestavěné odsávací ventilátory mohou odvést dobrou službu při při udržování dobře větraného a chladného prostoru. Pomoci může také ponechání otevřených oken (pokud jsou pokryta pozinkovaným pletivem). Pokud používáte odsávací ventilátor, dbejte na to, aby v době, kdy není používán, nevytvářel otvory pro vstup dravců. V oblastech, kde noční teploty zůstávají vysoké, může použití síťových dveří odolných proti predátorům (namísto pevných dveří) pomoci udržet v prostoru pohodlí přes noc a zároveň poskytnout ochranu.

 

Zimní období

Některé slepice jsou na chlad citlivější než jiné, proto je důležité věnovat obyvatelům velkou pozornost a zjistit, jaké teploty jim vyhovují. Kromě zajištění jejich pohodlí je důležité chránit je před nebezpečnými teplotami a povětrnostními podmínkami. Při teplotách pod -6°C je velká pravděpodobnost vzniku omrzlin. V chladnějších obdobích je důležité udržovat obytné prostory bez průvanu a zároveň umožnit dostatečné větrání - příliš vlhké prostory mohou způsobit závažná onemocnění dýchacích cest. 
Image
Okna, umístěná nad slepicemi, nebo použití odsávacích ventilátorů může pomoci umožnit proudění vzduchu a zároveň udržet slepice mimo přímý průvan. Pokud jsou teploty dostatečně bezpečné na to, aby měli vaši azylanti přes den přístup ven, pomůže průvan omezit také použití malých dvířek velikosti slepice namísto větších. Nikdy nepřeplňujte prostor kurníku zvířaty, ovšem pokud máte na velkém prostoru pouze pár ptáků, může být obtížné udržet prostor ve vhodné teplotě. Pomoci v takové situaci může poskytnutí většího množství podestýlky, ale pokud teplota klesne pod bod mrazu nebo je chladno a vlhko, i když je teplota nad bodem mrazu, budete pravděpodobně muset zajistit bezpečný zdroj tepla. Pokud k takové variantě přistoupíte, udělejte to promyšleně a mějte na paměti požární bezpečnost. Nejbezpečnější variantou je podlaha se sálavým teplem, nicméně je také nejdražší. Pokud se pustíte do instalace sálavého podlahového vytápění, mějte na paměti, že tento systém může zapřičinit příliš vlhké prostředí (v závislosti na typu zastřešení, které máte). Dřevěné konstrukce obvykle "dýchají" lépe než budovy z betonových tvárnic nebo s kovovými stěnami, které se spíše potí a přispívají k vysoké vlhkosti. Při použití sálavého podlahového vytápění může být nutné dodatečné větrání. Tepelné lampy, zejména ty se skleněnými žárovkami, představují vážné riziko požáru; keramické tepelné panely jsou mnohem bezpečnější variantou. 

 

V chladnějším podnebí, kde teploty klesají pod bod mrazu, může být nutné použít vyhřívaný podstavec nebo vyhřívanou misku, aby voda nezamrzla. Vzhledem k riziku požáru však na noc nabídněte slepicím vodu v nevyhřívané misce, v případě nehody by totiž ptáci ze zavřeného kurníku nemohli uniknout. Voda sice časem zamrzne, ale umožní jim napít se v době, kdy se ukládají ke spánku.


Venkovní prostory pro kuřata

Kuřata ráda zkoumají, hrabou se v hlíně, leží na slunci a shánějí potravu, proto jim přes den zajistěte bezpečný venkovní prostor. I při vytváření venkovního prostoru je důležité mít na paměti ochranu před predátory a zanalyzovat druhy predátorů pohybující se ve vašem okolí. Plně uzavřená voliéra bude chránit před širokou škálou predátorů, včetně dravých ptáků a zvířat, která šplhají nebo skákají. Pokud se rozhodnete prostor jednoduše oplotit, mějte na paměti, že lišky mohou přeskočit nebo přelézt přes 1,5 m vysoké oplocení, takže bude lepší použít oplocení vysoké alespoň 2,4 m. V oblastech s výskytem hrabajících predátorů lze část oplocení zakopat pod zem.

Image
Voliérová síť, 3 m obvodový plot s 0,6 m lemem udržuje každého v bezpečí!
Čím zajímavější a rozmanitější je venkovní prostor, tím lépe. Ačkoli si mnoho lidí představuje slepice jako ptáky žijící na otevřených pastvinách, jedná se o potomky červeného ptactva pralesního, které, jak napovídá jejich název, žije v džungli. Myslete na to při navrhování venkovního prostoru. V ideálním případě by měl venkovní prostor poskytovat jak slunné, tak stinné plochy, stejně jako místa s vysokou vegetací, kde se mohou schovávat a zkoumat, a místa s hlínou, kde se mohou hrabat. Seznamte se s rostlinami, které jsou pro kuřata toxické, a nezapomeňte je z pastviny odstranit. Více informací o rostlinách, které jsou pro kuřata toxické, najdete zde. Buďte kreativní v zacházení s prostorem a přidejte rostliny vhodné pro slepice, které přispějí k vytvoření prostředí připomínající džungli. Skvělým doplňkem prostoru mohou být některé druhy bambusu, růží, stálezelených rostlin, bylin a ovocných stromů, stejně jako přidání klád, balvanů a jiných popínavých struktur.
Slepice potřebují místo na prachovou koupel, díky níž předchází problémům s vnějšími parazity a udržují se tak čisté a zdravé. Venkovní prostor může přirozeně poskytovat prostor pro takovou koupel, ale v období deště nebo sněžení může být nutné prostor pro očistu speciálně zajistit. Může to být něco, co si sami postavíte, nebo můžete koupit velkou bednu, mělké pískoviště, dětský bazének nebo něco podobného - jen se ujistěte, že je to něco, do čeho mohou vaši kuřecí obyvatelé bezpečně vlézt a vylézt. Je vhodné použít něco, co lze zakrýt, aby obsah zůstal suchý. V závislosti na typu půdy můžete box na prach naplnit hlínou ze dvora nebo v obchodě zakoupenou kvalitní zeminou. Obsah by měl být sypký - pokud je vaše půda spíše jílovitá nebo příliš tvrdá, bude lepší zeminu zakoupit. Nikdy nenaplňujte truhlíky na prach ničím, co obsahuje hnojivo.
Image
Ujistěte se, že nabídnete obyvatelům dostatek příležitostí k prachové koupeli!

Máte zájem dozvědět se více o chovu slepic?

Pokud byste se rádi dozvěděli více o péči o kuřata a ovládáte anglický jazyk, podívejte se na bezplatné kurzy "Základní péče o kuřata" zde. Základní péče o kuřata, část 1. (verze v plné délce zaměřená na velká plemena, ale i ostatní druhy ptáků) se mnohem podrobněji věnuje úvahám o bydlení, krmení, bezpečném soužití a obohacování jejich prostředí.