Stejně jako většina zvířat jsou kuřata nejšťastnější, když mají spoustu prostoru k procházení a zkoumání a zároveň mají vnitřní prostor, který je chrání před přírodními živly. Predátoři mohou být pro jakéhokoliv obyvatele azylu problémem, avšak kuřata a další druhy ptáků jsou obzvláště zranitelní, takže je důležité mít na paměti jejich ochranu a bezpečí při navrhování vnitřních i venkovních prostor.
Vnitřní obytné prostory pro kuřata
Ochrana proti predátorům
Pokud je konstrukce zateplena, musí to být provedeno způsobem, který zabrání hlodavcům v přístupu do izolace, protože hlodavci si v zateplených stěnách rádi udělají útulný domov. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je sendvičové vrstvení izolace s vrstvou 0,6-1,3 cm pozinkovaného pletiva na obou stranách, aby ji hlodavci neokousali. To znamená, že zateplená stěna se bude skládat z následujících vrstev - překližky (nebo jakéhokoli materiálu, který chcete použít jako viditelnou vnitřní stěnu), pozinkované pletivo, izolace, další vrstva pozinkovaného pletiva a pak vnější stěna. Pokud se rozhodnete nepoužít tuto nebo podobnou metodu, budete muset dávat pozor na trhliny ve stěně, které umožní hlodavcům dostat se k izolaci. Nikdy neumisťujte obnaženou izolaci jednoduše ke stěně nebo střeše.
Podlaha
Při výběru typu podlahy, která je pro vaše obyvatele nejlepší, mějte na paměti, že slepice a kohouti velkých plemen a ptáci s pohybovými problémy budou potřebovat větší trakci než zdravá kuřata menších plemen. Více informací o potřebách péče o kuřata velkých plemen najdete zde.
Bez ohledu na typ podlahy potřebují kuřata také dostatek suché podestýlky. Běžně se používá sláma a dřevěné hobliny. Použití slámy s sebou nese zvýšené riziko aspergilózy, proto nemusí být vhodné v závislosti na dalších faktorech prostředí a celkovém zdravotním stavu vašich obyvatel. Pokud se rozhodnete pro dřevěné hobliny, hledejte typy "s nízkým obsahem prachu" nebo "bez prachu". Populární jsou hobliny z osiky a borovice, a přestože jsme hovořili s mnoha azylovými farmami, které borovicové hobliny používají bez problémů, mějte na paměti, že existují protichůdné výzkumy ohledně toho, zda je použití borovicové hobliny u ptáků zcela bezpečné. Cedrové hobliny by se nikdy neměly používat, protože mohou způsobit vážné dýchací problémy.
Tvorba míst k hřadování a hnízdění
Slepice se instinktivně chtějí ke spánku přemístit ze země na hřad, protože to dělají jejich divoké sestřenice, aby se chránili před predátory. Hřadování je pro ně přirozené, je tedy důležité, abyste jim nabídli dostatek možností, kam se k odpočinku odebrat. Mnoha slepicím postačí bidýlko z obchodu nebo řádně upevněná pevná větev. Ujistěte se, že všechna nabízená bidýlka jsou pevná a jsou vyrobena z materiálů, které nezpůsobí poranění běháků. Poskytněte svým azylantům dostatek místa na hřadování, aby se tam každý mohl bezpečně vejít a své klidné místo tam našli i ti, kteří se chtějí některým členům hejna vyhnout. Mějte na paměti, že ne všechny slepice dokážou vyletět na vysoké bidýlko. Vícepatrové hřady fungují dobře pro větší hejna a umožňují kuřatům přeskakovat z nižších hřadů do vyšších. Dobře využívají také vertikální prostor, takže zabírají méně podlahové plochy.
Odstupňovaná bidýlka skvěle využívají vertikální prostor. Foto: Triangle Chicken Advocates
Junior, Monkey, Barbie, Sebastian Bach-Bach a Hei-Hei dávají přednost společnému hřadování na pevné větvi ve svém obytném prostoru. Foto kredit: Lewis Oliver Farm Sanctuary
Dbejte na dostatek hnízdních budek, aby se slepice nemusely prát o místo. Obecně se dá říct, že jedna hnízdní plocha pro 2-4 slepice je dobrým výchozím bodem. Slepice v hnízdech nesmí být ohroženy žádným nebezpečím, které by mohlo způsobit zranění a budky se nesmějí dát převrhnout. Udržujte hnízdní boxy naplněné dostatečným množstvím čerstvé podestýlky - slepice tak budou mít pohodlí a zabráníte tím rozbití vajec.
Struktury ze slaměných balíků mohou vytvořit skvělé místa pro hnízdění a hřadování!
Letní období
I když mají různí jedinci různé prahové hodnoty pro to, jak velké horko snesou, je důležité si uvědomit, že slepice jsou náchylnější k problémům spojeným s horkem při teplotách nad 27°C a že kuřata/slepice/kohouti velkých plemen bývají citlivější na extrémní teploty více než ostatní. Vnitřní prostory potřebují dostatečné větrání, aby se předešlo zdravotním problémům, a také je třeba udržovat v nich příjemnou teplotu. Průmyslové cirkulační ventilátory a vestavěné odsávací ventilátory mohou odvést dobrou službu při při udržování dobře větraného a chladného prostoru. Pomoci může také ponechání otevřených oken (pokud jsou pokryta pozinkovaným pletivem). Pokud používáte odsávací ventilátor, dbejte na to, aby v době, kdy není používán, nevytvářel otvory pro vstup dravců. V oblastech, kde noční teploty zůstávají vysoké, může použití síťových dveří odolných proti predátorům (namísto pevných dveří) pomoci udržet v prostoru pohodlí přes noc a zároveň poskytnout ochranu.
Zimní období
V chladnějším podnebí, kde teploty klesají pod bod mrazu, může být nutné použít vyhřívaný podstavec nebo vyhřívanou misku, aby voda nezamrzla. Vzhledem k riziku požáru však na noc nabídněte slepicím vodu v nevyhřívané misce, v případě nehody by totiž ptáci ze zavřeného kurníku nemohli uniknout. Voda sice časem zamrzne, ale umožní jim napít se v době, kdy se ukládají ke spánku.
Venkovní prostory pro kuřata
Kuřata ráda zkoumají, hrabou se v hlíně, leží na slunci a shánějí potravu, proto jim přes den zajistěte bezpečný venkovní prostor. I při vytváření venkovního prostoru je důležité mít na paměti ochranu před predátory a zanalyzovat druhy predátorů pohybující se ve vašem okolí. Plně uzavřená voliéra bude chránit před širokou škálou predátorů, včetně dravých ptáků a zvířat, která šplhají nebo skákají. Pokud se rozhodnete prostor jednoduše oplotit, mějte na paměti, že lišky mohou přeskočit nebo přelézt přes 1,5 m vysoké oplocení, takže bude lepší použít oplocení vysoké alespoň 2,4 m. V oblastech s výskytem hrabajících predátorů lze část oplocení zakopat pod zem.
Voliérová síť, 3 m obvodový plot s 0,6 m lemem udržuje každého v bezpečí!
Ujistěte se, že nabídnete obyvatelům dostatek příležitostí k prachové koupeli!
Máte zájem dozvědět se více o chovu slepic?
Pokud byste se rádi dozvěděli více o péči o kuřata a ovládáte anglický jazyk, podívejte se na bezplatné kurzy "Základní péče o kuřata" zde. Základní péče o kuřata, část 1. (verze v plné délce zaměřená na velká plemena, ale i ostatní druhy ptáků) se mnohem podrobněji věnuje úvahám o bydlení, krmení, bezpečném soužití a obohacování jejich prostředí.ZDROJE
Recommendations For Municipal Regulations Of Urban Chickens | Chicken Run Rescue
Non–Cornish Chicken Care | Farm Sanctuary
Large Breed Chicken Care | Farm Sanctuary
Providing A Good Home For Chickens | United Poultry Concerns
Tips For Protecting Backyard Flocks From Predators | Poultry DVM
Cedar Chips and Pine Shavings As Bedding | The Spruce Pets
Identifying 14 Common Chicken Predators | Morning Chores (Nesoucitný zdroj)
Chicken Predators: Your Chicken’s Worst Nightmare (Nesoucitný zdroj)
Make A Dust Box For Chickens In Just 5 Minutes | Pampered Chicken Mama (Nesoucitný zdroj)
ⓘ Nesoucitný zdroj?
Pokud zdroj obsahuje značku (Nesoucitný zdroj), znamená to, že nepodporujeme názory na zvířata tohoto konkrétního pramene, avšak některé jejich poznatky jsou cenné z hlediska péče.