Od rodičovského hejna slepic zemědělci požadují co nejvíce oplozených násadových vajec, z nichž se vylíhnou kuřata, jež budou další generací otroků vaječného průmyslu. Do hal určených k rozmnožování lidé instalují všechny typy systémů chovu. Ve většině případů jsou ale ptáci nuceni pářit se v halách "na podestýlce" kde  tvoří vnitřní prostory ze 2/3 rošty.

Společnost Integra však zavedla v České republice zneužívání rodičovských hejn i ve voliérových či klecových chovech.

 

"PŘIROZENÉ" PÁŘENÍ

V bezokenních halách s podestýlkou jsou ptáci drženi o počtu přibližně 1 kohout na 11 slepic. Vysoká koncentrace zvířat, obrovský hluk a nemožnost se před ostatními schovat způsobuje silnou psychickou frustraci. Ptáci se vzájemně napadají, mají oklované hřebínky, vypelichané peří (především v oblasti zad) a krvavé šrámy. Samice jsou zraňovány kohouty při páření, buďto zobáky, běháky nebo jejich těžší vahou. Šílenství roste také s nemožností nastavení sociální hierarchie, které je možná u hejna čítající přibližně 25 jedinců, nikoliv však u stovek až tisíce ptáků. 

Do rodičovských hal vstupují lidé za účelem vysbírat jedince, kteří zemřeli následkem svých zranění, zlomenin a vnitřních onemocnění. Případně za účelem posbírání vajec, jež nebyla snesena do hnízd. Podle jejich stavu a množství je buď zařazují do líhnutí nebo vyhazují (včetně zárodku života) do kafilerního boxu. 

 

ODBĚR SPERMATU A INSEMINACE

V případě, držení slepic v klecích, pracovníci samcům odebírají sperma a samice inseminují.

Odběr semene provádějí pracovníci držením vystresovaného kohouta hlavou dolů a mačkáním kloaky (řitního otvoru), ve snaze ho vzrušit. Po chvíli mu jeden z nich místo zmáčkne prsty, což kohouta přiměje k ejakulaci. Pracovníci sperma zachytí a stejným postupem pokračují u dalších. Během jedné hodiny dovedou tímto perverzním způsobem lidé k vyvrcholení sedmdesát kohoutů.

Inseminaci provádějí také dva lidé, jeden drží slepici a soustředí se na vychlípení kloaky, druhý zavede pipetu se spermatem do pochvy 3 cm hluboko. Pokud předmět zavede hlouběji, poškodí slepici vejcovod, což má bolestivé následky. Zvířata nepřijdou do vzájemného kontaktu, proces oplodnění za ně vykonávají lidé.

V obci Žabčice se nachází jediný klecový rodičovský chov. V jedné hale je nuceno žít 16.000 slepic a kohoutů v klecích zvlášť podle pohlaví. Kohuty zde obtěžují 5-6x týdně  Slepice v klecích poté zaměstnanci uměle oplodňují zaváděním pipety se spermatem do pohlavních orgánů. 

 

V poslední evidovaném roce, tj. v roce 2019 bylo nuceno žít v rozmnožovacích chovech na území České republiky 165. 000 slepic a 15.500 kohoutů.