Vlna byla zejména v minulosti jedním z hlavních důvodů chovu ovcí. Během procesu šlechtění se kladl důraz především na množství a délku vlny. Čeští zemědělci ale později zjistili, že na našem území není prodej vláken z ovčí kůže rentabilní, a tak se zaměřili na jinou formu zneužívání.

Zvířatům však vlna roste rychle i navzdory změně původního záměru, jak se na nich obohatit. Jednou až dvakrát ročně proto musí podstupovat nešetrné stříhání. Najdou se samozřejmě i tací, kteří ve snaze ušetřit finance ovce nestříhají vůbec, to ale zvířatům také vůbec neprospívá.

Stříž provádějí pracovníci nejčastěji elektrickými strojky. Nejprve zvířeti podrazí zadní nohy v kolenním kloubu a donutí ho, aby si sedlo. Během stříhání s nimi drastickým způsobem manipulují, fixují jim hlavu mezi koleny, opírají se o ně plnou vahou a lámou jejich těla do extrémně nepřirozených úhlů. Často dochází i k poranění ovcí, střihači jim způsobují na těle krvavé šrámy, zapříčiňují přeseknuté šlachy, poraněné uši, ustřižené struky nebo pohlavní orgány.

Čeští zemědělci vlnu prodávají do zahraničí, kde jsou z ní vyráběny izolační stavební materiály.