CO JE VEGANSTVÍ

CO JE VEGANSTVÍ

Veganství je způsob jak minimalizovat násilí páchané na zvířatech. Lidé, uvědomující si, že má každé zvíře právo na svobodný život je vyřadili ze svého jídelníčku, šatníku, drogerie i volnočasových aktivit, které zahrnují jejich zneužívání k "zábavě". Vegani a veganky tedy nekonzumují zvířecí svalovinu, tělní sekrece ani produkty reprodukčního cyklu (maso, mléko, vejce) ani med. Používají kosmetiku a čistící prostředky netestované na zvířatech. Jejich oblečení neobsahuje staženou kůži ze zvířat, srst (vlnu, kašmír, mohér), hedvábí. Nenavštěvují zařízení držící zvířata v zajetí, jimiž jsou zoologické zahrady, cirkusy nebo mořské parky. Vegani a veganky nejezdí na koních, nepodporují chytání ryb ani střílení po zvěři.

VEGAN VS. PLANT BASED

Pojem veganství je často zaměňován s pojmem plant - based. Je dobré si tyto dva pojmy neplést. Vegani jsou proti veškerému zneužívaní zvířat, kdežto plant - based lidé se rozhodli zvířata a "produkty" z nich pouze nekonzumovat.

VEGANSTVÍ VS. VEGETARIÁNSTVÍ

Mezi veganstvím a vegetariánstvím je velký rozdíl. Vegetariáni sice nekonzumují zvířecí těla, ale dále pijí mateřské mléko jiného živočišného druhu a jedí neoplodněná ovulační vejce slepic. 
Podílí se tak dál na utrpení, které stojí za mléčným průmyslem, v němž jsou matky neustále v koloběhu umělého oplodňování, rození a odebírání telat. Krávy, mateřské mléko určené mláďatům, chodí odevzdávat 2x denně lidem, kteří mléčnou výživu potřebovali naposledy v kojeneckém věku. Po velmi krátké době jsou krávy odeslány na jatka, jelikož ve věku cca 3-5 let klesá produkce mléka a jejich těla jsou velmi unavená.
Vaječný průmysl je také zodpovědný za celou řadu krutých praktik. Začínají v líhních, kde jsou zabíjeni jednodenní kohoutci (kvůli tomu, že neprodukují vejce) a zobáky "perspektivních" samiček jsou bolestivě upalovány. V halách, kam jsou z líhní slepice převezeny, šílí z prostředí, v němž musí žít. Snášení vajec ničí jejich těla bolestivými záněty, jejich končetiny se lámou kvůli vysokým výdajům vápníku a v halách zažívají hrůzu davového šílenství. Po roce života jsou naházeny do přepravek a odvezeny na jatka.
Vegetariánství je dobrý začátek, ne však cíl. Vegetariáni a vegetariánky dál živí myšlenku, že některá zvířata jsou tu proto, aby sloužila lidem. A i nadále podporují jejich smrt na jatkách.

NAŠE TIPY

Knihy

Knihy

Nesvoboda - Zvířata nejíme
Osvobození zvířat - Peter Singer
Jak nezemřít - Michael Greger
Tenkrát Svět - Vincourovi
Věčná Treblinka - Charles Patterson

Přihlaste se k odběru novinek

Zvířata nejíme, z.s.

zviratanejime@email.cz
+420 605 511 980