Křepelky japonské jsou nejmenším druhem zneužívaných ptáků. Kvůli jejich drobné stavbě těla mají zemědělci pocit, že jsou křepelky nenáročné a mohou tak být vězněny v nejmenších možných prostorech. Ve velkochovech jsou nuceny trávit život v titěrných klecích, v malochovech dokonce v jakýchkoliv podmínkách, které jsou pro zemědělce výhodné. Lidé jsou schopni umístit křepelky do kuchyňských skříněk, do starých komod nebo do polic v knihovnách, kterým dřevěné dno přetvoří na drátěné.

Jejich drobná tělíčka nepotřebují velké množství potravy, kvůli intenzivnímu šlechtění snáší hodně vajec a rodí mnoho mláďat. To vše jsou důvody, proč je vykořisťovatelé hrůzostrašně nazývají „nejvíce užitkovými ptáky“. Kvůli svým uměle získaným vlastnostem se bohužel často stávají také modelovými zvířaty při laboratorním testování v lékařských a zemědělských výzkumech.

V roce 2018 bylo v České republice evidováno 21 podniků, které profitují ze zneužívaní těchto malých ptáků.

Odchyt a zabíjení křepelek

Křepelky mají velmi tenkou kůži a křehkou kostru, hrubé tahání z klecí může těmto křehkým tvorům způsobit vážná zranění. Odvoz křepelek na jatka pro zemědělce údajně není výhodný. Jatka počítají váhu těl na kilogramy, a ani nejtěžší křepelky neváží více než 300 g.

Chovné křepelky

S odchovem křepelek začínají zemědělci v den vylíhnutí a ukončují ho po šesti týdnech, kdy je zařazují do chovu. Malá ptáčata ihned po narození umisťují do klecí 14 cm širokých, 25 cm vysokých a 6 cm hlubokých. Je to neuvěřitelné, ale do takové klece umístí až 60 křepelčat.

Líhně

Křepelky se líhnou z násadových vajec po dobu 17 dní. Všechna vejce pracovníci před umístěním do inkubátorů desinfikují chemickými roztoky. Celý proces umělého líhnutí mláďat uvnitř kabin, jejich mytí chemikáliemi a příchod na svět se stovkou...

Účely zneužívání

Lidé chtějí po křepelkách buď vejce, nebo svalovinu. Aby maximalizovali jejich „užitkovost“, vyšlechtili dva hybridní druhy, každý s trochu jinými vlastnostmi.

Život v kleci

Zemědělci křepelky zavírají nejčastěji do drátěných klecí, kde se mačkají na velmi malém prostoru. Bohužel se na tyto drobné ptáčky nevztahuje zákaz umisťování do holých bateriových klecí, který platí od roku 2012 v EU při zneužívání slepic. Životní prostor těchto malých ptáků tvoří tedy po všech stranách jen pletivo a nic víc. 

Přihlaste se k odběru novinek

Zvířata nejíme, z.s.

zviratanejime@email.cz
+420 605 511 980