TESTOVÁNÍ V RÁMCI EU
VYVSTÁVÁ ZDE NĚKOLIK PROBLÉMŮ:
CHYBÍ EFEKTIVNÍ KONTROLA
ZNAČKY PROVÁDĚJÍ TESTY V JINÝCH ČÁSTECH SVĚTA
ZÁKAZ SE TÝKÁ POUZE SLOŽEK PRO POUŽITÍ V KOSMETICE
ZÁKAZ MÁ NĚKOLIK VÝJIMEK
NEVZTAHUJE SE NA PŘÍPRAVKY PRO DOMÁCNOST
Organizace Cruelty Free Europe zveřejnila údaje související s pokusy na zvířatech v EU mezi lety 2015–2017, během nichž bylo provedeno téměř 30 milionů pokusů. Je kritizována skutečnost, že evropské státy nedosáhly ve snižování množství pokusů na zvířatech žádného skutečného pokroku. Navzdory tlaku evropské veřejnosti byla většina pokusů provedena v rámci základního a aplikovaného výzkumu. Tyto testy by mohly být okamžitě zastaveny, protože nejsou vyžadovány zákonem. Počet králíků a primátů použitých pro pokusy se během těchto tří let dokonce poprvé v historii zvýšil (u králíků o 2 % a u primátů o 15 %).
TESTOVÁNÍ V ČÍNĚ
Velký problém představuje export kosmetických produktů do mimoevropských zemí. Čínské předpisy dokonce stanovují, že veškerá kosmetika z dovozu se musí na zvířatech otestovat. Toto pravidlo se týká jak výsledného produktu, tak i složek použitých při výrobě. Povinné testy neplatí pro e-shopy, které do Číny pouze zasílají své produkty asijským zákazníkům.
Mnohé společnosti, které u nás propagují své výrobky jako oproštěné od mučivých postupů testování na zvířatech, vyváží své produkty do Číny a tam jsou, ještě před uvedením na trh, povinně otestovány. Tyto společnosti tedy nejsou tak etické, jak samy sebe prezentují. Vidina zisku, který jim přinese působení na největším světovém trhu (což Čína bezesporu je), má pro ně větší váhu, než soucit se zvířaty.
Odlišný přístup má například Hongkong. Ten se sice formálně zařazuje mezi oblasti podléhající čínské správě, k otázce testování na zvířatech se však nestaví tak striktně. Na jeho území mohou být prodávány i produkty pocházející od zahraničních výrobců, které testováním na zvířatech neprošly. Nicméně i vývoz na tento trh může na českého spotřebitele, který dbá na výrobu bez krutosti, působit poněkud problematicky.
V Číně je možné v současné době pozorovat postupnou změnu přístupu, zapříčiněnou mimo jiné i zvyšujícím se povědomím veřejnosti o praktikách laboratoří. Čína od roku 2014 nepožaduje povinné testování na zvířatech u produktů, které byly na jejím území vyrobeny a patří do kategorie tzv. běžných výrobků. Jedná se o vlasovou a tělovou kosmetiku, parfémy, make-up a kosmetiku používanou na nehty. Nařízení bohužel ale neplatí pro tzv. speciální produkty, kterými jsou barvy na vlasy, deodoranty, bělicí krémy a další.
KONKRÉTNÍ TESTY KOSMETIKY A PROSTŘEDKŮ PRO DOMÁCNOST
TESTY OČNÍ DRÁŽDIVOSTI
Při testech oční dráždivosti jsou mučeni minimálně tři králíci pro test jedné látky. Každému králíkovi, který je znehybněn a při vědomí, výzkumní pracovníci aplikují látku přímo do oka. Hlavním důvodem, proč se k tomuto postupu zneužívají právě králíci je ten, že nemají mrkací reflex, navíc produkují mnohem méně slz než lidské oko, proto nemohou nepříjemnou látku vyplavit. Během testu dochází k zakalení oka, zčervenání a otoku víček, po několika dalších dnech se navíc objevují vředy a oči zvířat mokvají. Králíkům nejsou podávány žádné léky na zmírnění bolesti. Zrůdnost testu navíc umocňuje fakt, že k němu existuje alternativa buňky lidského původu vznikající ve zkumavce, která by mohla být pro tyto účely použita místo živých tvorů.
TESTY KOŽNÍ DRÁŽDIVOSTI
Test kožní dráždivosti také musejí podstupovat králíci, v některých případech ale i morčata. Zkoušenou látku aplikují sadističtí pracovníci na záda zvířat, která jsou nejen oholená, ale i zbavená vrchní vrstvy pokožky. Po hodinách, dnech či týdnech se u nebohých zvířat objeví známky zčervenání, otoků, zánětů či popraskaná kůže a vředy. I v tomto případě pociťují králíci a morčata plnou míru bolesti bez tišících prostředků. Alternativou tohoto testu je použití trojrozměrného modelu lidské kůže, většině laboratoří ale stále připadá vhodnější mučit živé tvory.
TEST AKUTNÍ TOXICITY
Proceduře zjišťování toxického účinku jsou většinou vystaveni potkani, a to v počtu 30 jedinců na testování jedné látky. Ta je podávána orálně, injekčně nebo inhalačně, obvykle opět bez léků proti bolesti. U zvířat se následkem pokusu objevuje poškození orgánů, vnitřní krvácení, poruchy dýchání, křeče, krvácení z očí, čenichu nebo konečníku, třes, průjem a koma. Není výjimkou, že zvířata během tohoto testu umírají. Ta, která utrpení přežila, jsou však stejně zabita a v jejich tělech je provedena pitva.
TEST TOXICITY NA CELÉ TĚLO (Lethal Dose 50 %)
Tento test je jeden z nejkrutějších. Je prováděný na různých druzích zvířat včetně koček a psů. Stejně početným skupinám živých tvorů jsou postupně aplikovány různé dávky jedné látky, a to tak dlouho, než je nalezeno množství, při kterém zemře polovina jedinců ve skupině. Závěry vyvozené pro člověka na základě tohoto smrtelného testu velmi často neodpovídají skutečnosti, protože mezidruhové rozdíly ve vstřebávání látek, v jejich metabolismu a vylučování, jsou značné.
TEST TERATOGENITY
Cílem tohoto testu je zjistit, jak působí určité látky na vyvíjející se plod. Březím samicím je po dobu 10 dnů podávána zkoušená látka, poté jsou zvířata usmrcena a plod vyjmut.
Zdroje:
- 1) V letech 2015–2017 proběhlo v Evropě šokujících 30 milionů pokusů na zvířatech. Pokusynazviratech.cz [online]. [cit. 2020-02-26]. Dostupné z: http://pokusynazviratech.cz/novinky/v-letech-2015-2017-probehlo-v-evrope-sokujicich-30-milionu-pokusu-na-zviratech.htm
- 2) Clarity on interface between REACH and the Cosmetics Regulation. ECHA European Chemicials Agency [online]. [cit. 2020-02-15]. Dostupné z: https://echa.europa.eu/cs/view-article/-/journal_content/title/clarity-on-interface-between-reach-and-the-cosmetics-regulation
- 3) DEÁKOVÁ, Tereza. Živočišné suroviny IV. díl – Testování na zvířatech: Nutné zlo, nebo krutý přežitek? Econea blog [online]. [cit. 2020-02-15]. Dostupné z: https://www.econea.cz/blog/zivocisne-suroviny-iv-dil-testovani-na-zviratech/
- 4) GABRHELÍKOVÁ, Kateřina. Testování kosmetiky na zvířatech není minulostí, je-li vyvážena do Číny výrobce testovat musí. Pravo21.online [online]. [cit. 2020-02-15]. Dostupné z: https://pravo21.online/domov-a-svet/testovani-kosmetiky-na-zviratech-neni-minulosti-je-li-vyvazena-do-ciny-vyrobce-ji-testovat-musi
- 5) Testování kosmetiky a prostředků pro domácnost na zvířatech. Pokusynazviratech.cz [online]. [cit. 2020-02-15]. Dostupné z: http://www.pokusynazviratech.cz/projekty/obeti-krasy/testovani-kosmetiky-a-prostredku-pro-domacnost-na-zviratech.htm