PĚT HLAVNÍCH PROBLÉMŮ
OMEZENÝ PROSTOR
ČASTÉ CESTOVÁNÍ
ODLOUČENÍ OD MATEK
OMEZENÉ SOCIÁLNÍ INTERAKCE
DREZURA A VYSTUPOVÁNÍ
VZDĚLÁVACÍ HODNOTA
Psychologové se shodují na tom, že vystoupení se zvířaty nemá žádnou vzdělávací hodnotu, ba naopak, může mít u dětí negativní dopad na vnímání živočichů obecně. Pobavení vyvolané pohledem na zvířata, jež se chovají nepřirozeně, pociťují nepohodlí a jsou trestána, totiž brání v rozvoji empatie. Děti bývají k účasti na představení povzbuzovány rodiči, školami, médii anebo přímo těmi, kteří z toho utrží výdělek – cirkusovými společnostmi. Jsou uvedeny do situace, kdy jejich okolí prezentuje tento druh zábavy jako správný. Sledují tedy tvory zbavené svobody, nucené na jevišti předvádět triky a chovat se nepřirozeným způsobem. Po vystoupení je pak pozorují v přívěsech, klecích nebo na řetězech, což v nich vzbuzuje představu, že na tomto způsobu jednání není nic špatného. Pohled na tolerované znesvobodňování vede děti ke snížení respektu vůči živým bytostem a může vyvolat nevhodnou reakci při pohledu na nepohodlí, utrpení a nespravedlnost vůči druhým.
DIVOKÁ A DOMESTIKOVANÁ ZVÍŘATA
Vykořisťovatelé zvířat v cirkusech často argumentují tím, že divoké bytosti již narozené v cirkusu necítí stejné potřeby jako jednotlivci stejných druhů ve volné přírodě, tudíž je život v zajetí netrápí. Divocí zajatci cirkusů jsou však pouze ochočení, nikoliv domestikovaní. Domestikace je proces trvající stovky let. Tato zvířata mají stejnou genetickou výbavu jako jejich protějšky ve volné přírodě. Stále u nich přetrvává přirozené instinktivní chování a potřeby. Mezi divoká zvířata zneužívaná cirkusy patří tygři, lvi, medvědi, papoušci, sloni, hadi, lachtani. Ani skutečnost, že jsou některá zvířata domestikovaná (psi, koně, kozy, holubi, osli...) nikoho neopravňuje podrobovat je neustálému přesunu, stresující drezuře ani vystupování. I oni mají právo na svobodný a důstojný život.
ŘEŠENÍ
Ideálním řešením jsou cirkusy prezentující dovednosti artistů, lidí, kteří si svobodně tento způsob života vybrali. Další možností jsou holografická zvířata. Jeden z německých cirkusů se touto cestou již vydal a vedle obvyklých artistů, žonglérů a jiných umělců pobíhají po manéži i graficky vytvořená zvířata. Po prosazení zákona zakazujícího zneužívání zvířat v cirkusech bude nutné zbídačené jedince někam umístit. Rozhodnutí o jejich dalším osudu bude, bohužel, pravděpodobně na uvážení jednotlivých cirkusů. Ideálním případem je jejich přesun do azylů, v nichž pracovníci dokáží zabezpečit zotavení po životě plném špatného zacházení a utrpení. Těchto míst jsou po celém světě desítky a jejich seznam je veřejně dohledatelný. Horším řešením je prodání jedinců do zoologických zahrad, což není ideální už jen z důvodu, že se jedná o zařízení primárně zaměřená na zisk z věznění jiných živočichů. Navíc zde není prostor a mnohdy ani ochota pro individuální přístup, který traumatizovaná zvířata pro zotavení potřebují. Nejhorší variantou je prodej soukromým majitelům, přemístění do jiných cirkusů nebo zabití pro kožešinu či potravu masožravých zvířat.