Slepice jsou zneužívány především kvůli produkci vajec. Za obrovskou produkci neoplodněných vajec může průmyslové šlechtění slepic na dlouhé, a především časté období snášky. Jejich divoké předchůdkyně snesly přibližně 8–18 vajec ročně, a to pouze během jara, kvůli reprodukci. Vinou manipulace s jejich těly snesou dnešní slepice až 330 vajec ročně. Což je téměř jedno vejce každý den. Tento náročný fyziologický proces má na jejich těla devastující dopad. 
Vejce tvoří schránku pro zdravý vývoj kuřete. Když odhlédneme od toho, jak bizarní je konzumace prostředí sloužícího ke stvoření života a zaměříme se na samotnou slepici, zjistíme o kolik důležitých látek snáškou přichází. Společně s každým vejce odchází z jejího těla množství živin a nezáleží přitom, zda se z vejce zrodí život či ne. Další takovou látkou je vápník, díky němuž se tvoří skořápka. Na každé jedno vejce musí slepice vydat 10 % tohoto minerálu uloženého v jejích kostech.
Tvorba vejce uvnitř těla trvá v rozmezí od 20–24 hodin, během nichž projde pěti částmi reprodukčních orgánů. Nejvíce času stráví ve vejcovodu, kde se tvoří skořápka (15–18 hodin), poté vychází ven stejným otvorem jako trus.

 

ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY SPOJENÉ SE SNÁŠENÍM VAJEC

Častý zdravotní problém, spojeným s fyzickým vyčerpáním slepic z neustálého snášení, představuje žloutková peritonitida – nemoc, při níž není žloutek zachycen vejcovodem, ale je uvolňován do dutiny břišní. V těle se kvůli tomu začínají šířit bakterie, které způsobují zánět. Takto nemocné slepice mají velká zarudlá břicha a umírají v těžkých bolestech. Dalo by se říci, že produkce vajec a s tím spojené nemoci rozmnožovacího ústrojí jsou vůbec nejčastějším důvodem jejich smrti. 

 

Image