KAŠMÍR

Slovem kašmír je označována měkká podsada kašmírových koz, jež jsou drženy v Číně, Mongolsku a Nepálu. Nejedná se tedy o českou záležitost, ale kašmírové oblečení, zejména svetry, se na našem trhu objevují se statusem luxusního zboží. Zvířata mají na těle málo tuku a jejich kabáty je chrání před drsným podnebím. V kašmírovém průmyslu jsou však ostříhány uprostřed zimy, v době, kdy vlastní tepelnou izolaci potřebují nejvíce. V důsledku krutého procesu stříhání mohou zranitelná zvířata umírat na stres ze zimy a prochladnutí.

MOHÉR

Mohér je označení vláken zneužívaných angorských koz. Jejich srst lidé využívají při výrobě svetrů, klobouků, potahů nebo koberců. Největším producentem je Jižní Afrika, kde je lidský přistup ke zvířatům velmi hrubý. Kozy tam lidé stříhají obvykle dvakrát ročně, kůzlata tento proces zažijí poprvé již ve věku šesti měsíců. Především mláďata, ale i dospělé kozy během násilného zbavování srsti křičí bolestí i strachem. Pracovníci jsou placeni za objem srsti, nikoliv za hodinovou práci, čemuž odpovídá i jejich rychlost a nelítostnost. Kozy jsou před stříží svaleny na zem a není výjimkou, že utrpí krvavá zranění způsobená nastřihnutím kůže.

Vrstva jejich tělesného tuku je i u tohoto plemene koz velmi slabá, tudíž spousta z nich v období zimy umírá na zápal plic.