Testování na zvířatech
Všechny tyto pokusy zvířatům přinášejí nesmírné utrpení. Lidé přivádí zvířata do stavů, kdy trpí křečemi, silnou bolestí břicha, nekontrolovaným zvracením, vnitřním krvácením, poškozením orgánů nebo bolestí způsobenou nádorem. Mohou krvácet z očí, z úst nebo pohlavních orgánů, mohou ochrnout nebo upadnout do kómatu. Látky tišící bolest se většinou nepoužívají, aby nebyly zkresleny výsledky pokusu. Zvířata umírají buď přímo při pokusu, nebo bývají na konci pokusu zabita, aby mohla být pitvána. V některých případech zvířata bývají ponechána naživu a „použita“ pro další pokus.
SITUACE V ČESKÉ REPUBLICE
LEGISLATIVA
Zákon na ochranu zvířat proti týrání laboratorní praktiky schvaluje, jen s poznámkou, že pokud je k dispozici alternativní metoda namísto pokusu, mají pracovníci povinnost ji využít. V praxi je toto ustanovení vykládáno různými způsoby, čímž dochází ke schvalování testů na zvířatech i přesto, že existuje plnohodnotná alternativa. Nedodržení tohoto ustanovení navíc není v současnosti nijak postihováno.
CHOVY S POKUSNÝMI ZVÍŘATY
ZVÍŘATA ZNEUŽÍVANÁ K TESTŮM
TESTOVÁNÍ NA PRASATECH
Brutální praktiky laboratorních pracovníků musí často podstupovat miniaturní prasata. Jejich vnitřní orgány jsou bohužel dost podobné těm lidským, z čehož vyplývá zaměření pokusů – na prasatech je testováno poranění míchy a lidského pigmentu, implantace zubů a kostí, léčivo na alergický ekzém, experimentální infarkt myokardu. Prasata musí také podstupovat výzkum transplantace slinivky a bolestivé testy za účelem objasnění podstaty chorob nervového systému a nádorových onemocnění.
TESTOVÁNÍ NA PSECH
Psi jsou zneužíváni nejen kosmetickými, ale i farmaceutickými firmami. Laboratorní pracovníci na nich provádí kardiologické a neurologické testy, implantaci zubů a kostí, experimentální infarkt myokardu, musí lidem sloužit jako modely osteoartrózy nebo například zeleného zákalu. Jestliže se psům podaří experimenty přežít, většinou po nich bývají usmrceni.
TESTOVÁNÍ NA RYBÁCH
Na rybách se lidé dopouštějí testování tzv. ekotoxicity, v rámci níž je zkoumán vliv látky na životní prostředí. Ve vodní nádrži s rybami pracovníci rozpustí testovanou látku a během několika dní zvyšují její koncentraci. Při pokusu sledují, kolik ryb zemře následkem otravy.
TESTOVÁNÍ NA FRETKÁCH
Fretky jsou zneužívány k laboratorním účelům především v oblasti výzkumu lidské chřipky, zraku, mozkových funkcí a kardiologie.60 Jsou nuceny figurovat také při studiu onemocnění horních dýchacích cest, jelikož je zde určitá podobnost s lidskými buňkami.