Stejně jako při vykrmování ostatních zvířat, také u hus je kladen důraz na vysokou intenzitu růstu v co nejkratším čase při zkrmování méně hodnotnými krmivy. V České republice zemědělci realizují dva typy výkrmu, a to buď „brojlerový“ anebo „pečínkový“.
Husy patří mezi vodní zvířata a při svobodném životě se dožívají až dvaceti let. Jejich zneužívání v rozmnožovacích a šlechtitelských chovech je podstatně delší než u ostatních ptáků, avšak stále žijí pouze pětinu této doby. Život hus ve výkrmných halách je však dlouhý sotva dva měsíce. Husy jsou velmi citlivá zvířata s instinktivními nároky na specifické podmínky pro život. Z toho důvodu je možné dospělé jedince vidět ve venkovních prostorech i na velkofarmách. Jejich značná citlivost na okolní prostředí jim vybojovala možnost být alespoň část života na čerstvém vzduchu. Život však nemají příjemný ani přesto.
Podle Českého statistického úřadu počty hus na území ČR každoročně klesají. V roce 2018 zneužívali lidé 20 tisíc jednotlivců, přičemž zhruba v polovině případů byli vodní ptáci vykořisťováni v malochovech.
Zemědělci ztročují husy především za účelem získání jejich svaloviny, ale i vnitřností (jater), sádla a krve. Dalším důvodem znesvobodňování těchto inteligentních ptáků je peří, kterým mnozí lidé plní své polštáře či peřiny, bundy či spací pytle.
Odchovem housat se označuje období od narození do věku sedmi až osmi měsíců, během nichž zvířata pohlavně dospívají. Pracovníci líhní posílají do odchovu v bednách pouze zdravá silná housata, ostatní přicházejí na místě o život.